Günlük 5 İngilizce Kelime ve Cümle Ezberleme -8

Günlük İngilizce kelime ezberleme serimiz ile devam eden serimizin faydalı olacağını düşünerek uzun bir süre devam edeceğini söylemeliyim. Bu süreçte bizi takip edemeseniz bile seriye en baştan başlayarak kendiniz 1 gün arttırarak devam edebilirsiniz. Elbette faydalı olacaktır ancak eğer benim daha hızlı öğrenmeye ihtiyacım var derseniz gün de 2 seri ezberlemenin üzerine çıkmayın derim aksi halde ezberlediklerinizi unutabilirsiniz. Tabi biz serilerimizi takipçilerimiz için sosyal medyalarda da paylaşıyoruz ki biraz zorla da olsa ezberleyelim. İster istemez kelimeler karşınıza çıkınca bir göz atmak istemelisiniz. Ama dediğimiz gibi serimizi sonradan keşfedenler olabilir ve bu seriyi zamanında takip etmemiş olabilir bunlar için de tavsiyemiz seriye en baştan başlayarak günlük arttırma şeklinde devam etmeleridir. Tabi gramer öğrenmekte önemli derslerimiz arasından “İngilizce>zamanlar” kategorisinden İngilizce zamanları bulabilirsiniz.

Hadi bugünün kelimelerine ve ilgili cümlelere bir göz atalım. Kelimeleri anladıktan sonra bir cümlede siz kurup pratik yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Kurduğunuz cümleleri yorum olarak bırakırsanız diğer takipçilerimiz de faydalanabilir.

1) Produce > Üretmek, Ürün (Fiil/İsim > Verb/Noun)
Cows produce milk > İnekler süt üretir.

2) Provide > Sağlamak, Temin Etmek (Fiil > Verb)
We provide milk from cows > Sütü ineklerden temin ediyoruz.

3) Invite > Davet Etmek (Fiil > Verb)
Cevdet invited me his wedding. > Cevdet beni düğününe davet etti.

4) Burglar > Hırsız (İsim > Noun)
We caught a burglar in Cevdet’s home > Cevdet’in evinde hırsız yakaladık.

5) Stranger > Yabancı kişi (İsim/Sıfat > Noun/Adjective)
I have never met a stranger > Hiç bir yabancıyla tanışmadım.

Bugünün kelime ve ilgili cümleleri bunlar genellikle her serimizde karıştırılan yani birbiri ile karıştırılan 2 veya 3 kelimeyi serimiz de kullanmaya çalışıyoruz. Bugünkü serimiz de Provide ve Produce fiillerinin karıştırıldığını düşünerek bu kelimeleri de serimize kattık umarız sadece bakıp geçmiyorsunuzdur. Mutlaka pratik yapmalısınız her kelime için bir cümle de siz kurun ve yoruma yazın.