Günlük 5 İngilizce Kelime ve Cümle Ezberleme -2

Bugün günlük 5 kelime ezberleme ve cümleler ile anlama amaçlı derslerimizin 2.sindeyiz. Ancak kelimelerin aklınızda daha iyi kalması için sizinde bir kaç cümle kurmanız ve bunu 15 dk sonra yapmanız daha etkili olacaktır. Ezberlerin kalıcı olma hususu şu şekilde tekrarla daha verimli oluyormuş. İlk ezber sonrasında 15 dakika sonrası bir tekrar yapılması ve bundan sonra 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra yapılan tekrarlar ile ezberlerin kalıcı olacağını okumuştum.

Kelimelerimiz sitemizde sürekli mevcut olacağı için yayınlanma tarihlerine bakarak tekrarlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Hangi seri de olduğunuzu makalenin başlığından bulabilirsiniz. 5 değilde bir çok kelime paylaşımı yapılabilir elbette ama bilgiden çok bilginin kalıcılığı önemlidir. Sonuçta İngilizce sürekli olarak ihtiyaç duyulan bir dil. Hadi kelime ve bu kelimeler ile ilgili cümlelerimize bir bakalım.

1) Accept > Kabul Etmek, Onaylamak (Fiil>Verb)
I can’t accept this deal > Bu anlaşmayı kabul edemem.

2) Fast > Hızlı (Sıfat/Zarf>Adjective/Adverb)
I read a book really fast > Gerçekten hızlı kitap okurum.
(Not: Fast aynı zamanda oruç tutmak ve oruç anlamına da gelmektedir.)

3) Beneficial > Yararlı (Sıfat/Zarf>Adjective/Adverb)
Apple is beneficial for people > Elma insanlar için faydalıdır.

4) Harmful > Zararlı (Sıfat/Zarf>Adjective/Adverb)
Smoking is harmful people’s health > Sigara içmek insanların sağlığı için zararlıdır.

5) Appear > Görünmek, Gözükmek
The watermelon appears very sweet > Karpuz çok tatlı gözüküyor.

Evet kelimelerimiz ve cümlelerimiz bunlar sizde bu kelimeler ile ilgili bir kaç cümle kurarak hem pratik yapmış olursunuz hem de yorumda paylaşarak biraz daha fikir vermiş olursunuz. Kurduğumuz ve sizin kuracağınız cümleler ile hem daha çok kelime öğrenmiş oluyor hem de kelimeler zihnimiz de daha kalıcı oluyor. Bir sonraki kelime serisinde görüşmek dileğiyle… Bir sonraki kelime serileri için bizi hem sitemizde hem sosyal medyada takipte kalın.