İngilizce Present Perfect Tense Konu Anlatımı (Bol Örnekli)

Present Perfect Tense konu anlatımı dersimizde Türkçe olmayan bir zamanı göreceğiz. İngilizce Present Perfect Tense zamanı Türkçe’de tam karşılığı olmayan bir zaman. Bu yüzden bu konuyu anlamakta çoğu kez zorlanılır. Ancak o kadar da zor bir kullanımı yok ve kolayca kavrayabiliriz. Hemen anlatıma geçelim.

Present Perfect Tense, geçmişte olmuş olan ancak ne zaman olduğu o kadarda önemli olmayan ve asıl önemli olan fiilin yapılmış olduğu zamanlarda kullanılır. Zaman belirteci olarak ya çok yakın bir zamandan bahsedilir örnek olarak henüz, şimdi, çoktan gibi tam zaman belirtmeyen ve yakın zamanda yapılmış cümlelerde bu zamanı kullanılır.

Bir başka zaman belirteci olarak ta geçmişte yaptığınız ve hala yapmaya devam ettiğiniz cümleler de kullanılır. Buna da örnek verecek olursak “2 yıldır Kur’an okuyorum.” cümlesinde kişi Kur’an okumaya 2 yıl önce başlamış ancak hala okumaya devam ediyor. Evet kısa örneklerle bu işler olmuyor. Present Perfect Tense’in gramer yapısnı inceleyelim sonrasında da cümle örnekleri ile pekiştirelim.

Formülü vermeden önce şunu bilmenizi istiyorum. Nasıl ki geçmiş zamanda fiilin 2.halini kullanıyorsak bu zamanda da fiilin 3.halini kullanacağız. Düzensiz fiillerin 3.hallerini konumuza bakabilirsiniz.

Present Perfect Tense Gramer Yapısı

Olumlu Cümlelerde
(Özne>Subject) + (Yardımcı fiil>Have/Has) + (Verb3)
Örn/ I have been to İstanbul. > İstanbul’da bulundum.

Olumsuz Cümlelerde
(Özne>Subject) + (Yardımcı fiil>Have/Has) + (not) + (Verb3)
Örn/ I haven’t eaten meat in my life. > Hayatım da hiç et yemedim.

Soru Cümlelerinde
(Have/Has) + (Özne>Subject) + (Verb3)
Örn/ Have you ever broken arm > Hiç kolunu kırdın mı ?

Hangi durumlarda “Have” hangi durumlarda “Has” geldiğini anlamak için aşağıdaki tabloyu inceleyin.

IHaveVerb3
You
We
They
HeHasVerb3
She
It

Yavaş yavaş kavramaya başladık ama kafamızda bir kaç soru var öyle değil mi ? Soruların oluşması anlamaya başlamanın evresidir. Şimdi tahmin ettiğimiz bir kaç soruya cevap verelim. Tahmin edemediğimizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Şimdi Present Perfect Tense konu anlatımı kısmından, farklara ve örneklere geçelim.

Simple Past Tense ile Present Perfect Tense Arasındaki Fark Nedir ?

Tamam zamanları belirtince farkları anlaşılıyor ama bu zamanları belirtmediğimiz zaman nasıl ayırt edeceğiz ?

Evet işte asıl ayrımı yapan soru bu soru olmalı. Ancak konunun başında da belirttiğimiz gibi eğer cümlede yapılan fiil önemli ise cümle Present Perfect Tense olarak oluşturulur. Ancak artık fiilin bir önemi yoksa ve pekte heyecanı içermiyorsa cümle Simple Past ile de kurulabilir.

Anlatım 1
Mesela telefonunuz kayboldu ve aramaya koyuldunuz ancak olay geçmişte oldu peki hangi zamanda kuracaksınız cümleyi ? İşte daha fiilin heyecanı üzerinizde olduğu için ve önemli olan fiil olduğu için Present Perfect kullanarak “I have lost my phone.” cümlesini kurarız.

Telefonunuzu buldunuz ve artık içiniz rahat. Geçip gittiği için pekte bir önemi kalmadı fiilin. Ve birilerine bu anınızı anlatıyorsunuz. Burada Simple Past ile “I lost my phone ” cümlesini kurmak daha doğru olur. Çünkü fiil olmuş bitmiş artık herhangi bir etkisi yok.

Ancak unutmamak gerekir ki Present Perfect geçmişte olup bittiği halde tecrübe olarak kalan fiillerde de kullanılır. Mesela “Hayatımda 2 kere telefonumu kaybettim.” cümlesinde bir tecrübe var bu durumda yine cümleyi Present Perfect ile kurmalıyız.

Yani sonuç olarak anıları anlatırken Simple Past Tense, yakın geçmiş zaman veya tecrübeleri anlatırken Present Perfect kullanmalıyız.

Anlatım 2
Şimdi zihninizi gevşetin ve bu konuyu kolayca anlayabileceğiniz şu örneklere hikayelere bakın.

1) Okuldan dönen bir çocuk evin kapısını açar ve içeride kimseyi görmez ve şöyle seslenir “I have come from school, mom > Okuldan geldim anne”. Olay da fiil henüz yapılmış olduğu için Present Perfect oldu. Şimdi diğer örneğe bakalım.

2) Gece günlüğünü yazan bir öğrenciyi düşünün, anılarını yazarken şöyle yazıyor  “Okuldan çıktım çok yorgundum ve I came home. > Eve geldim.” Umarım bu iki örnek ile farkı anlamışsınızdır. Ve artık aşağıdaki alıştırmalara bir göz atın.

1) Yakın zamanda olan olaylar da kullanılır.
Örn/ I have just eaten meal. > Daha şimdi yemek yedim.
Örn/ She has slept yet > O henüz uyudu.
Not: Burada zamanın pek bir anlamı yok ve kesin bir zamanı belirtmiyor.

2) Geçmişte olmuş ve hala devam eden olaylar da kullanılır.
Örn/ I have had a computer since 2006 > 2006’dan beri bir bilgisayarım var.
Örn/ He has been a cook for 3 years > O 3 yıldır aştı.
Not: Geçmiş bir süreçte başlamış ve hala o süreç devam ediyor olduğu için kesin bir zaman yine yok.

Konunun pekişmesi için örnek cümlelere bakıp anlamaya çalışın ve kendiniz de cümle kurun. Bu işlemi yaptıktan sonra konuyu anlamış oluyorsunuz ve iş pratik yapmaya geliyor bunun için de ertesi gün bir tekrar yapıp bir kaç cümle daha kurduktan sonra edindiğiniz bilgi hem daha kalıcı olacaktır hem de konu aklınıza daha hızlı gelecektir.

Çünkü cümle kurarken çok yavaş kuruyoruz ve bir dakika bekle gibi cümlelerle geçiştiriyoruz bunun temelin pratik yapmamak var. Tamam ben konuyu anladım bu kadar yeter gibi bir anlayış İngilizce için yeterli olmuyor malesef. Hadi örnek cümlelere bakalım.

Present Perfect Tense Cümle Örnekleri

Örn/ I have visited the Kaaba once > Kabe’yi bir kere ziyaret ettim.
Örn/ I have broken my arm twice > Kolumu iki kez kırdım.
Örn/ I have donethe sport for three years > Üç yıldır spor yapıyorum.
Örn/ He hasn’t seen a camel > O hiç deve görmedi.
Örn/ He has never seen a camel > O hiç deve görmedi.  Not: “never” cümleye olumsuzluk verir.
Örn/ I haven’t seen snow since I was born > Doğduğumdan beri  kar görmedim.
Örn/ Have you ever played golf ? > Hiç golf oynadın mı ?
Örn/ Have you cooked Turkish food ? > Türk yemeği pişirdin mi ?
Örn/ Has she ever stayed at the hotel ? > Hiç otelde kaldın mı ?

Sanırım bu kadar örnek şimdilik yeterli ancak konuyu hala oturtamamış olabilirsiniz. Bu gayet normal ancak aklınıza takılanları yorum olarak sorun ki sorunuza cevap bulalım ve konu kafanızda tamamen otursun. Ancak dediğimiz gibi konuyu anlamak yeterli olmuyor aynı zamanda pratikte yapmalısınız. Hadi hemen şimdi bir cümle de siz yoruma yazın.