Realize ile Notice Arasındaki Fark

Realize ile Notice kelimelerinin her ikisi de “Farkına varmak, fark etmek” anlamlarına geliyor. Ancak kullanım alanları farklı. Türkçe’de için bu tür bir fark söz konusu olmadığı için çevirirken her ikisi de aynı çeviriliyor. Şimdi bu iki kelime arasındaki anlam farklılıklarına bir bakalım.

Notice, farkına varmak anlamını verir ancak Realize ile arasındaki farkı neyin farkına varıldığı belirler. Şimdi örnek cümleler vererek açıklayalım ki daha iyi anlaşılsın.

Notice, bir şeyin hissine varmak anlamını verir. Örnek olarak “kokusunu fark etmek, acısını fark etmek, tadını fark etmek, dokunduğunu fark etmek” gibi ifadeler de Notice kullanılır.

Örn/ I didn’t notice the pain of the needle > İğnenin acısını fark etmedim.

Örn/ Cevdet will notice this beautiful scent > Cevdet bu güzel kokuyu fark edecektir.

Realize, düşünce olarak farkına varmak anlamını verir. Örnek olarak “hatamı fark ettim, aczimin farkına vardım” gibi ifadeler Realize ile kullanılır.

Örn/ I realized my mistake > Hatamı farkettim.

Örn/ You have to realize that you are ungrateful > Nankör olduğunu fark etmelisin.

Evet sanırsam Realize ile Notice arasındaki farkı fark ettiniz 🙂 . Şimdi yoruma bu fark etmenin hangi kelime ile ifade edilmesi gerektiğini yaz da anlayıp anlamadığınızı görelim. Ayrıca kendi örnek cümlelerinizi de yazarsanız hem bu bilgi daha kalıcı olur hem de diğer takipçilerimiz için daha çok örnek olmuş olur. Kelime haznenize daha fazla İngilizce kelime eklemek için Günlük 5 İngilizce Kelime Ezberleme serimizi takip edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir