Unity 3D Kurulum Rehberi Resimli Anlatım

ücretsiz unity eğitim serisi

Günümüzün popüler oyun motorlarından olan Unity 3D oyun motorunu nasıl indireceğimizi ve kuracağımızı resimli anlatım ile göstereceğim. Eğitim serimizin ilk dersine kurulum ile başlamış olacağız. Eğitim serisi altındaki tüm başlıklara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Unity Nedir?

Unity 2D ve 3D oyunların geliştirilebileceği bir oyun motorudur. Oyun firmaların çoğu Unity oyun motoru ile oyun geliştirmektedirler. Özellikle mobil oyun geliştirmede sağladığı avantajlar ve ücretsiz olarak kullanılabilmesiyle yaygınlaşmıştır. Yeni teknolojilere (Sanal Gerçeklik, Arttırılmış Gerçeklik vb.) çabuk adapte olan bu oyun motoru sürekli güncellenmektedir. Daha detaylı anlatım için ileride yayınlayacağım yazıyı burada paylaşacağım. Ayrıca diğer oyun motorlarıyla karşılaştırıldığı yazıya da sitemizden ulaşabileceksiniz.

Unity Hub Kurulumu

Unity Hub farklı sürümlerin indirilmesini sağlayan ve projelerin yönetimini kolaylaştıran bir programdır. Google arama motorunda “Unity Hub indir” diye aratıp arama sonuçlarında çıkan ilk siteye girerek veya buraya tıklayarak programı indirebilirsiniz.


İndirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak kurulumu tamamlayın.
unity hub kurulum 1

Adım 1: Lisans sözleşmesini kabul ederek ilerleyin.

 

unity hub kurulum 2

Adım 2: Yükleme konumunu değiştirmek isterseniz browse butonuna basabilirsiniz. Install butonuna basarak ilerleyin.

 

unity hub kurulum 3

Adım 3: Kurulumu Finish butonuna basarak bitirin.

 

Unity Kurulumu

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra bizi karşılayacak olan pencere aşağıdaki gibi olacaktır. Şuan herhangi bir Unity versiyonuna sahip değiliz. Sağ üstte bulunan add tuşuna basarak yükleme işlemi için ilk adımı atabiliriz. Unity Hub yüklemeden önce herhangi bir versiyona sahip olduysak ve listede görünmüyor ise Locate butonunu kullanarak versiyon listesine ekleyebiliriz. Ayrıca Learn sekmesinden bazı eğitim serilerine ulaşabiliriz. Projects sekmesinden mevcut projelerimize görüntüleyebilir veya yeni proje oluşturabiliriz.

unity hub giris ekran

Installs sekmesi aktifken Add tuşuna bastıktan sonra yükleyeceğimiz versiyonu seçmemiz gerekiyor. Ben bu yazıyı yazarken son sürüm olan 2019.3 versiyonunu seçerek ilerleyeceğim.

unity versiyon seç

Burada oyun geliştirirken hangi platformları hedefliyorsak o platformların sdklarını seçmemiz gerekiyor. Seçimlerimizi gerçekleştirdikten sonra Done tuşuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz. Böylece indirme işlemi başlamış olacaktır.

Farklı versiyonları kullanmak için yine aynı şekilde HUB aracılığıyla indirebilir ve kurabiliriz. Ayrıca aşağıda gördüğünüz üzere indirilen versiyonlar üzerinde değişiklikler yapabilir, yeni modüller ekleyebilirsiniz.

unity modül ekle

Böylelikle kurulum işlemlerini tamamlamış oluyoruz. Mac ve Windows cihazlarda kurulumlarda herhangi bir farklılık yoktur. Mac kullanıcıları bu kurulum yönergesini gönül rahatlığıyla takip edebilirler. Eğitim serimizi takip etmeyi ihmal etmeyin. Eğitim hiyerarşisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek dileği ile.