Unity Editörünün (Arayüzünün) Kapsamlı İncelenmesi

ücretsiz unity eğitim serisi

Unity editöründe (oyun geliştirme ortamında) bulunan Hierarchy, Project, Console, Inspector, Scene, Game gibi bir çok farklı alanı detaylı şekilde açıklayacağım.

Unity Arayüzündeki Pencereler

Unity editöründe aşağıda gördüğünüz 5 farklı alanı ayrıntılı şekilde ne işe yaradıklarını anlatacağız.

  1. Sahne (Scene) Penceresi
  2. Hiyerarşi (Hierarchy) Penceresi
  3. Proje (Project) Penceresi
  4. Denetçi (Inspector) Penceresi
  5. Oyun (Game) Penceresi

unity arayüz elemanları

1) Scene (Sahne) Penceresi

Sahne penceresi oyununuzu oluşturduğunuz yerdir. Oyununuzu oluşturan tüm modelleri, kameraları ve diğer parçaları sahnemize ekleriz. Bu, kullandığınız tüm varlıkları görsel olarak yerleştirebileceğiniz, pozisyonlarını düzenleyeceğiniz, boyutlarını değiştirebileceğiniz, kamera açılarını ayarlayabileceğiniz ve aklınıza gelebilecek tüm konumlandırma işlemlerini yaptığınız bir üç boyutlu penceredir. Oyununuzu Unity’de test ederken, sahne görünümü kendisini mevcut oyunun durumuyla güncelleyecektir. Sahneye anında yeni öğeler bile ekleyebilirsiniz. Oyunu durdurduğunuzda, sahne görünümü orijinal durumuna geri döner.

unity sahne tanıtımı

Önemli Not: Oyunu oynarken Sahne görünümünde yaptığınız değişiklikler durduğunda kaybolacaktır. Bu yüzden oyununuzu oynarken değişiklikler yapmayın.

2) Hiyerarşi (Hierarchy) Penceresi

unity hiyerarşi penceresi

Hiyerarşi penceresi, oyununuzda kullandığınız GameObject’lerin bir listesini içerir. Aklınıza şu soru gelebilir. GameObject de ne? Kısa anlamıyla GameObject oyununuzdaki herhangi bir nesnedir. Özünde, GameObject bileşenler ekleyerek özelleştirdiğiniz boş nesnelerdir. Bileşenler, GameObject’in bir görünüme sahip olmasına (basit bir küpten tutun daha karmaşık 3 boyutlu kule veya canavar modelleri gibi), hareket etmesine veya script dosyaları aracılığıyla karmaşık davranışlar oluşturmasına vb. izin verir. GameObject’ler içinde başka GameObject’ler de içerebilirler ve bu da hem düzen açısından hem de sahnede beraber hareket etme açısından size oldukça avantaj sağlar. Bir sahne genellikle oyununuzun tek bir seviyesini temsil eder, ancak teorik olarak tüm oyunu tek bir sahneye koyabilirsiniz. Geçerli sahnede oyunda aktif olarak kullanılan tüm GameObject’ler Hiyerarşi penceresinde görünecektir. Her yeni sahne, her ikisi de GameObject olan Main Camera ve Directional Light ile başlar. Onları sahnede tutmak zorunda değilsiniz. Bunları istediğiniz zaman silebilir ve daha sonra tekrar ekleyebilirsiniz. Bir GameObject öğesini Hiyerarşiden sildiğinizde, sahneden de kaldırmış olursunuz. Sahneniz çok sayıda GameObject ile büyüdükçe, arama çubuğunu çok fazla kullanmanız gerekebilir.

3) Proje (Project) Penceresi

Proje penceresi oyununuz tarafından kullanılan tüm varlıkları içerir. Varlıklarınızı klasörlere göre düzenleyebilirsiniz. Bunları kullanmak istediğinizde, bu varlıkları Proje penceresinden Hiyerarşi penceresine veya Sahne penceresine sürükleyebilirsiniz.

Unity tarafından desteklenen dosyaları bilgisayarınızdan Proje penceresine sürüklerseniz, Unity bunları otomatik olarak varlık olarak alır.

unity proje penceresi

Çok ama çok önemli bir not: Proje penceresi işletim sisteminizin dosya sistemine benzer. Projenizin dosyalarını değiştirmek istiyorsanız bunu kesinlikle Unity editöründen yapın. Proje klasörünü açıp değişiklik yapmak muhtemelen oyununuza ciddi zararlar verecektir.

4) Denetçi (Inspector) Penceresi

Inspector penceresi herhangi bir GameObject’in yapılandırılmasına izin verir. Hiyerarşi penceresinde bir GameObject seçtiğinizde, Inspector size seçilen GameObject öğesinin bileşenlerini ve özelliklerini listeler. Inspector sayesinde seçili objenin konumunu görebilir ve değiştirebilirsiniz. Ayrıca AddComponent butonunu kullanarak yeni bir bileşen de ekleyebilirsiniz.

unity inspector penceresi

5) Oyun (Game) Penceresi

Oyun penceresinde GameObject’lerin birbirleriyle nasıl etkileşime geçtiklerini oyuncunun gözünden görebiliriz. Üstte yer alan Play ikonuna tıkladığımızda oyunumuz başlayacaktır. Ortadaki Pause butonu ile oyunumuzu durdurabilir ya da sağdaki Step butonu ile adım adım oyunumuzu ilerletebiliriz.

unity oyun penceresi

Oyun penceresinin hedeflenen cihazlara uygun çözünürlükte çalışması için Aspect Ratio değerini değiştirebiliriz.

unity oyun penceresi aspect ratio

 

Unity Ders Listesini görüntüleyin.