Unity Console’a Yazı Yazdırmak (Print ve Debug)

ücretsiz unity eğitim serisi

Unity console’a yazı yazdırmayı, Debug ve Print fonksiyonlarının kullanımını, Debug.Log , Debug.LogWarning ve Debug.LogError fonksiyonlarının kullanımını göreceğiz.

Neden Unity Console Kullanırız?

Uygulamanızda hata ayıklamanıza yardımcı olması açısından Unity Console’una bilgi mesajları yazdırırız. Yazdırdığınız bilgi mesajları sayesinde oyununuzun akışını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Console Uygulaması İçin Unity Projesinin Oluşturulması

Derse başlamadan önce bir proje oluşturun. Ben Console’u kullanmak adlı bir 3D proje oluşturdum. Proje oluşturma hakkındaki İlk Oyun Projesinin Oluşturulması dersi inceleyebilirsiniz.

Yerleşim Düzeninin Belirlenmesi

Console penceresiyle işlem yapacağımız için yerleşim düzenlerinden Default seçeneğini seçiyoruz.

unity yerleşim düzeni

Ardından sol altta Console penceresini görebiliriz.

unity console penceresi

Yeni Bir Script Dosyası Oluşturmak

Console’a yazı yazdırmak için project ekranında boş bir yere sağ tıklayıp Create seçeneğinden C# script seçeneğine basarak bir script dosyası oluşturuyoruz.

unity c# scripti oluşturma

Ben oluşturduğum script dosyamın ismini Console olarak belirledim. Oluşturduğunuz script dosyanızın ismini belirledikten sonra çift tıklayarak açın. Eğer Visual Studio yüklü değil veya otomatik tamamlama özellikleriniz çalışmıyor ise Visual Studionun Kurulumu Resimli Anlatım adlı yazıyı inceleyebilirsiniz. Çift tıkladıktan sonra Visual Studio ekranı aşağıdakine benzer şekilde sizi karşılayacaktır.

unity visual studio script

Start fonksiyonu Update fonksiyonun önce başlar. Update fonksiyonu ise devamlı çalışacak olan fonksiyondur. Unity’nin Monobehavior sınıfı fonksiyonları hakkında daha detaylı bilgi bir sonraki dersimiz olan MonoBehavior Sınıfı Temel Fonksiyonları adlı yazıda anlatıldı.

Unity Console’a Yazı Yazdırmak

Console’a yazı yazdırmak için Debug ve print kullanabiliriz. Print Fonksiyonu ve Debug.Log fonksiyonları arasında bir fark yoktur. Ama ileride hata ayıklamayla ilgili çalışacağınızdan ötürü Debug.Log fonksiyonunun kullanılması önerilir. C# scriptimizde start fonksiyonuna aşağıdaki kodları yazalım.

void Start()
{
    print("Console'a yazı yazdırıyorum");

    Debug.Log("Bilgi Mesajı");
    Debug.LogError("Hata Mesajı");
    Debug.LogWarning("Uyarı Mesajı");

}

Console’da üç çeşit mesaj tipi var. Bilgi mesajı yazdırmak için Debug.Log, uyarı mesajı yazdırmak için Debug.LogWarning, hata mesajı yazdırmak için Debug.LogError fonksiyonları kullanılır.

Şimdi scriptimizi aktif hale getirmek için Hiyerarşi penceresinde yeni bir GameObject oluştuyoruz Ardında scriptimizi sürükleyip bırakıyoruz. Inspector penceresinden scriptimizin eklendiğini görebilirsiniz.

unity scriptini aktif hale getirmek

Üstte yer alan play tuşuna bastığınızda Console ekranındaki çıktının aşağıdaki gibi olduğunu göreceksiniz.

unity console çıktısı

Unity Ders Listesini görüntüleyin.