Unity Prefab Sistemi Detaylı Anlatım

ücretsiz unity eğitim serisi

Unity Prefab Sistemi Nedir?

Unity Prefab sistemi daha sonradan kullanılabilir, değiştirilebilir ve saklanabilir oyun nesneleri oluşturmanıza olanak sağlar. Bir objeyi kopyalayıp yapıştırmak yerine objenin prefab haline dönüştürülmesi hem bellek hem de karmaşıklık açısından çok daha faydalıdır. Prefab üzerinde yapılan tüm değişiklikler anlık olarak sahnelerdeki tüm prefab örneklerinde de yapılmış olur. Bir objenin farklı sahnelerde 100 adet kopyası olduğunu düşünürseniz tüm objeleri tek tek değiştirmek sizin için gerçekten oldukça zor olacaktır.

Ayrıca sahnenizde bulunmayan bir objeyi sahne oluşturulduktan sonra belirli bir zamanda kodlar aracılığı ile oluşturmak istiyorsanız prefab kullanmalısınız. Prefablara örnek olarak ateşlendiğinde silahın ucundan çıkacak olan mermi veya bir ormanda bulunan çeşitli ağaç tipleri verilebilir.

Prefab Oluşturma

Bir prefab oluşturmak için Hiyerarşi penceresindeki objeyi tutup Proje penceresine sürüklememiz gerekiyor. Bir prefab oluşturmak için öncelikle bir nesne oluşturalım. Hiyerarşi penceresinde Create butonuna basıp çıkan menüden 3D Object > Cube yolunu izleyerek bir küp oluşturalım. Oluşturduğumuz küp boyutlarını değiştirelim. Ardından aşağıdaki şekilde Hiyerarşi penceresinden Proje penceresine sürükleyip bırakalım.

unity prefab oluşturma

 

Bir Prefab Örneği Oluşturma

Oluşturulan prefabları tekrar sahnemizde kullanmak için Proje penceresinden Sahneye veya Hiyerarşi penceresine sürükleyip bırakabiliriz. Bir prefabı çalışma zamanında yani kod ile oyun başladığı zaman oluşturmayı öğrenmek için Çalışma Zamanında Bir Obje Oluşturma ve Yok Etme adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

unity prefab örneği oluşturma

 

Prefab Özelliklerini Değiştirmek

Bir prefabın özellikleri değiştiğinde bu sahnelerdeki tüm örneklerde uygulanır. Proje penceresinde özelliklerini değiştirmek istediğimiz prefab nesnesine tıklayıp Inspector penceresinde Open Prefab butonuna tıklayın. Ardından yaptığınız değişikleri kaydettikten sonra tüm prefab örneklerinde de değiştiğini göreceksiniz. Oluşturulan prefab örneklerinin de bazı özellikleri kendi içinde değiştirilebilir. Unutmayın yalnızca değiştirilmemiş özellikler prefab değişikliklerinden etkilenir.

unity prefab özelliklerini değiştirme

 

Prefab Örneklerinin Değiştirilmesi

Oluşturulan bir prefab örneğinde yaptığınız değişikliklerden kurtulmak istiyorsanız Inspector penceresinde Overrides butonuna tıklayıp Revert All butonuna tıklayabilir veya prefab örneğindeki özelliklerin tüm örneklerde geçerli olmasını istiyorsanız Apply All butonuna basarak geri dönebilirsiniz.

unity prefab örneği değişiklikleri

Prefab Variant Oluşturmak

Prefab Variant’ı bir örnekle açıklayalım. Bir otomobil düşünün. Bu otomobilin farklı modelleri var. Arabanın görünüşü aynı fakat içindeki bazı parçalar değişiklik gösteriyor. Otomobil görünümünü prefab olarak kaydederiz. Fakat farklı modellerini oluşturmak için oluşturulan prefaba sağ tıklayıp Create > Prefab Variant seçeneğine tıklayarak yeni modellerini oluştururuz. Oluşturulan modellerde görünümde bir değişiklik yapılamaz fakat ekstra parçalar eklenebilir durumdadır.

Sormak istediğiniz soruları yorum kısmında belirtebilirsiniz. Unity dökümantasyonunu da incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Unity Ders Listesini görüntüleyin.